בקשה לביטול עיקולים

לכל שאלה או בקשה בנושא בקשה לביטול עיקולים התקשרו 072-3910778 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
שיתוף:

בקשה לביטול עיקולים - הדרך לשחרור נכסים וכספים מעיקול של ההוצאה לפועל

מהו עיקול ומתי ניתן להטיל אותו?

עיקול הוא פעולה משפטית בה ההוצאה לפועל תופסת ומגבילה את השימוש בנכסיו של החייב, במטרה להבטיח את פירעון החוב לזוכה. עיקולים יכולים להיות מוטלים על מגוון רחב של נכסים, הן מקרקעין הן מיטלטלין והן דניידי, כגון: חשבונות בנק, משכורות, כלי רכב ועוד.

ההוצאה לפועל רשאית להטיל עיקולים כאשר יש בידה פסק דין, שטר או החלטה שיפוטית אחרת המורים על תשלום כספי מהחייב לזוכה. עם הטלת העיקול, החייב מאבד למעשה את יכולתו לעשות שימוש חופשי בנכס המעוקל, עד להסדרת החוב או עד להחלטה אחרת של רשם ההוצאה לפועל.

נסיבות בהן ניתן להגיש בקשה לביטול עיקולים

למרות הסמכויות הנרחבות הנתונות להוצאה לפועל בהטלת עיקולים, המחוקק והפסיקה הכירו בכך שיש מצבים בהם ראוי לבטל עיקולים שהוטלו. בקשה לביטול עיקולים יכולה להיות מוגשת במספר מקרים עיקריים:

  1. כאשר החוב שבגינו הוטל העיקול כבר שולם במלואו על ידי החייב, ועל כן העיקול מאבד את תכליתו.
  2. כאשר העיקול הוטל בטעות על נכסים השייכים לצד שלישי, שאינו החייב. במקרה כזה, הצד השלישי (למשל, בן זוג או שותף עסקי) יכול לבקש את ביטול העיקול ממנו נפגע.
  3. כאשר העיקול משתרע על נכסים או כספים החיוניים לקיום בסיסי של החייב ומשפחתו, כגון קצבאות, דמי מזונות או כלי עבודה הכרחיים. החוק מכיר בצורך לאזן בין זכויות הזוכה לבין צרכיו הבסיסיים של החייב.
  4. כאשר העיקול "סובל" מפגמים מהותיים בהליך הטלתו, העולים כדי חוסר סמכות, חוסר תום לב או פגיעה בלתי מידתית בחייב. דוגמאות לכך יכולות להיות אי-המצאה כדין של אזהרת העיקול, או עיקול בסכום העולה בהרבה על גובה החוב.
  5. כאשר העיקול מוטל על נכס בעל ערך גבוה משמעותית מסכום החוב הפסוק. במצב זה, החייב יכול לבקש לבטל את העיקול ולהציע נכס חלופי מתאים יותר לגובה החוב.

הליך הגשת בקשה לביטול עיקולים

על מנת שבקשה לביטול עיקולים תתקבל, יש להגישה לרשם ההוצאה לפועל תוך פירוט העילות לביטול, בליווי ראיות ואסמכתאות מתאימות. 

 

לאחר הגשת הבקשה, תינתן לצד שכנגד (בד"כ הזוכה) הזדמנות להגיב ולהתנגד לה. במידת הצורך, הרשם יקיים דיון במעמד הצדדים טרם קבלת החלטתו. אם הבקשה לביטול עיקולים מתקבלת, העיקולים יוסרו באופן מלא או חלקי, והחייב ישוב ויוכל לעשות שימוש בנכסיו. 

עם זאת, חשוב לציין כי ביטול העיקול כשלעצמו אינו מספיק תמיד כדי להביא לסגירת תיק ההוצאה לפועל, אלא רק להקלה ספציפית לגבי הנכסים שעוקלו. כדי להביא לסגירת התיק, יש להסדיר את מלוא החוב הפסוק, בין אם בתשלום חד פעמי ובין אם בהסדר פריסת תשלומים.

חשיבות הייצוג המשפטי בהליך לביטול עיקולים

ההליך המשפטי של הגשת בקשה לביטול עיקולים דורש ידע וניסיון בדיני הוצאה לפועל, וכן היכרות עם נהלי העבודה של לשכת ההוצאה לפועל. לכן, מומלץ מאוד לחייב המבקש להשתחרר מהעיקולים לפנות לסיוע של עורך דין המתמחה בתחום.

עורך הדין המייצג יוכל לנתח את נסיבות המקרה ולזהות את העילות המתאימות ביותר לביטול העיקול במקרה הספציפי. הוא ידע לנסח ולהגיש את הבקשה באופן המיטבי, ולצרף את המסמכים הדרושים כדי לבסס את הטיעונים שבבקשה. 

כמו כן, במסגרת ההליך המשפטי צפויים להתקיים דיונים בנוכחות הצדדים בפני רשם ההוצאה לפועל. נוכחות של עורך דין מיומן שייצג את האינטרסים של החייב בדיונים אלה היא בעלת חשיבות מכרעת, כדי להציג את הדברים בצורה משכנעת וממוקדת.

לבסוף, במקרים המתאימים עורך הדין יוכל אף לסייע בניהול משא ומתן עם הזוכה, במטרה להגיע להסכמות שיובילו להסרת העיקולים תוך גיבוש הסדר תשלומים סביר לפירעון החוב, וזאת עוד בטרם מתן החלטה שיפוטית בבקשה לביטול העיקולים.

משרד אמינוב חן ושות' - מומחיות וניסיון בבקשות לביטול עיקולים

משרד אמינוב חן ושות' הוא משרד בעל התמחות ייחודית בקשת רחבה של נושאים משפטיים, ובראשם תחום ההוצאה לפועל והטיפול בחייבים. המשרד מורכב ממחלקות המעניקות ייצוג משפטי מקיף בסוגיות של חדלות פירעון, שיקום כלכלי, ייצוג חייבים וזוכים בתיקי הוצאה לפועל, לצד מומחיות בדין האזרחי-מסחרי, נדל"ן, נזיקין ועוד.

בפרט, למשרד ניסיון עשיר בהגשת בקשות לביטול עיקולים עבור לקוחותיו, תוך השגת תוצאות מרשימות בתיקים מאתגרים. צוות עורכי הדין של המשרד, מקפידים לתת ללקוחותיהם ייעוץ מקיף ואישי.

אז אם אתם מתמודדים עם עיקולים מטעם ההוצאה לפועל ושוקלים להגיש בקשה לביטולם – אל תהססו לפנות למשרד אמינוב חן ושות'. נשמח ללוות אתכם לכל אורך הדרך במסירות, מקצועיות ודיסקרטיות, עד לכדי השגת התוצאה המיטבית עבורכם – שחרור מהעיקולים ופתיחת דף חדש מבחינה כלכלית.

מאמרים נוספים: