צריכים ייעוץ עם עו"ד חדלות פירעון?

לייעוץ ראשוני חינם חייגו 0723304477

השאירו פרטים בטופס ואנו נחזור בהקדם

  חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

  בספטמבר 2019  נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון החדש, או בשמו המשפטי- 'חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח – 2018'. החוק, אשר עבר בכנסת ללא כל התנגדות, מחולל מהפיכה של ממש בתחום חדלות הפירעון, וזאת לאחר שנים של שימוש בחקיקה מנדטורית מיושנת שאינה תואמת את המציאות הנוכחית.

  הליכי פשיטת הרגל הנוכחיים יצרו מצב של תהליך מסורבל אשר נמשך זמן רב מידי, דבר שגרם לדחייה בחלוקת הנכסים לנושים שאיבדו עניין, ולמציאות בה החייב מצא את עצמו בתוך ההליך פשיטת הרגל זמן רב באופן בלתי מכבד. החוק החדש עתיד לשנות את כל זה.

  חוק חדלות פירעון החדש שם לו למטרה להביא לשיקומו הכלכלי של החייב (בין שהוא יחיד ובין תאגיד) ולקדם את שילובו מחדש במרקם החיים הכלכליים. כבר בניסוח החוק ניתן לראות שוני מהותי כאשר לשון החוק מתייחסת אל החייב כיחיד, ואף צו כינוס הנכסים שניתן לו הוא כעת צו שיקום כלכלי. כלומר, בבסיס החוק עומד הרעיון כי החייב נקלע לסיטואציה כלכלית זו בתום לב ועל כן יש לעזור לו ככל הניתן ולא לראות בו גורם אשם.

  כך למשל, היחידים אשר לא הצליחו להתנהל באופן כלכלי תקין יעברו הדרכה שתמומן על ידי הכונס הרשמי, משרד המשפטים וההוצאה לפועל. ההדרכה תתקיים תוך שנה מתחילת התהליך, ולאחריה היחיד יידרש לשלם לנושים בתשלומים לתקופה של עוד כשלוש שנים, כאשר במקרים מסוימים ובסיוע מתאים של עורך דין פשיטת רגל, ייתכן ויקבל צו הפטר מיידי.

  גם תאגידים כאמור נכללים בחוק החדש אשר מעדיף את טובתם ושיקומם במידת האפשר. לפיכך החוק נותן להם תמריצים שונים וכן מטיל אחריות על הגורם בתאגיד שאחראי להגעתו למצב זה.

  מטרה נוספת של החוק היא להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים. בין היתר נקבע כי נושים קטנים אשר לרוב נשארים ללא פיצוי בתום התהליך, יקבלו כעת קדימות בפירעון על פני נושים חזקים ומדינתיים.

  חוק חדלות פירעון החדש עושה סדר גם ברשויות האוכפות אותו ומגדיר מחדש את תפקידם של בתי המשפט, ההוצאה לפועל, והכונס הרשמי שהופך כעת לממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי ואחראי על שמירת תקינותו. כך לדוגמה על פי החוק החדש יחידים בעלי חוב של פחות מ150,000 ₪ יתנהלו מול רשם ההוצאה לפועל, ולא בבית משפט.

  נושים בעלי זכות קדימה (עובדים שמגיע להם שכר עבודה, רשויות המס ועוד) יוותרו על חלק מהחוב

  לסיכום נראה כי החוק החדש שואף לאזן בין האינטרס של החייב לשיקום כלכלי, בין אינטרס הנושים לפירעון חובות שוויוני, ובין האינטרס הציבורי של התייעלות כלכלית.

  לפרטים נוספים אנא השאירו פרטים או צרו עמנו קשר ועורך דין פשיטות רגל יסייע לכם.

  האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.