צריכים ייעוץ עם עורך דין הוצאה לפועל?

לייעוץ ראשוני חינם חייגו 0723304477

השאירו פרטים בטופס ואנו נחזור בהקדם

  ביטול עיכוב יציאה מהארץ

  במידה והוטל כנגדכם צו עיכוב יציאה מן הארץ במסגרת תיקי הוצאה לפועל ניתן להגיש בקשה לבטלו, ובתנאים מסוימים תוכלו להגשים את משאלתכם ותוכלו לצאת מגבולות המדינה.

  מתן צו עיכוב יציאה כנגד חייבים נמצאת מנוגדת לזכות יסוד של אדם והיא זכות התנועה. זכות חוקתית זו נמצאת גבוה במעלת הזכויות של החוק בישראל ונגזרת מחוק יסוד האדם וחירותו לתנועה ובכלל זה ליציאה את גבולות מדינת ישראל.

  עם זאת, כנגד חייבים רבים בהוצאה לפועל מוטלים צווי עיכוב יציאה מהארץ חדשות לבקרים ולעיתים אף שלא בצדק.

  ראשית עלינו להבחין בגין מה נמנע מאדם לצאת מגבולות המדינה ומכוח איזה סעיף בחוק. בחוק ההוצאה לפועל ישנן שתי אופציות בהן יכול להשתמש הזוכה ולבקש למנוע מהחייב את האפשרות לצאת מגבולות מדינת ישראל.

  אופציה א'

  הינה מכוח סעיף 66א(2) לחוק ההוצאה לפועל לפיו לבקשת הזוכה או אפילו מיוזמתו הבלעדית של רשם ההוצאה לפועל, ניתן להטיל הגבלה של עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב אשר לא משלם את חובו ו/או מבקש ומראה נכונות להגיע להסדר תשלומים על חשבון חובו.

  הגבלה זו במהותה הינה הגבלה "עונשית" אשר תפקידה היא להביא לכך שהחייב יואיל ויתחיל בפעולות בקשר לתשלום חובו.

  יוצא אם כן, כי ממתי שהחייב פועל לתשלום חובו, בכל דרך אפשרית, מתייתר הצורך בהטלת ההגבלה וניתן לפעול להגשת בקשה ע"י עורך דין הוצאה לפועל ובכך להביא להסרת ההגבלה. 

  אופציה ב'

  האפשרות השנייה למניעה של יציאת החייב מן הארץ הינה שונה מקודמתה. היא אינה עונשית, וכל מטרתה היא להביא לכך שהחייב לא יוכל לעזוב את הארץ ולברוח לזוכה ובכך לא ייפרע את חובו.

  בבקשה לביטול צו העיכוב באמצעות עורך דין הוצאה לפועל, נדרש כי יפורטו, בין היתר הפרטים הבאים: אופי ומטרתה של יציאת החייב את הארץ (עבודה, חופשה, טיפול רפואי וכיו”ב), היעד אליו מבקש לצאת, פירוט ממי מתקבל מימון הטיסה והשהות בחו”ל.

  לרוב, על מנת לבטל את עיכוב היציאה, ידרוש רשם ההוצאה לפועל לכל הפחות חתימה של 2 ערבים לחובותיו של החייב בתיקי ההוצאה לפועל. גובה שכרם של הערבים נדרש להיות לכל הפחות כ- 7,000 ש”ח וכן נדרש כי לא יהיו לערבים עצמם חובות ו/או תיקים פתוחים בהוצאה לפועל. לבקשה יש לצרף צילומי תעודת זהות, תלושי שכר של הערבים וכתב ערבות.

  החלטה בדבר האם יבוטל הצו אם לאו, יינתן על פי שיקול דעת הרשם.

  לאחר שאישר רשם ההוצאה לפועל את הערבויות שניתנו, על הערבים להתייצב בלשכת ההוצאה לפועל, ולהציג תעודת זהות או דרכון בפני פקיד ההוצאה לפועל. לאחר שיינתן כנגד הערבים צו עיכוב יציאה מהארץ ישוחרר החייב מעיכובו שלו ויוכל לצאת מגבולות המדינה. לאחר שישוב החייב למדינה, הינו נדרש להתייצב בלשכת ההוצל”פ, להציג תעודת זהות ולבשר על חזרתו. או אז צו עיכוב היציאה כנגד החייב ישוב לכנו ואילו וערבותם של הערבים תוסר וכן יבוטל צו עיכוב היציאה מהארץ נגדם..

  חשוב להדגיש כי מאחר והנסיבות משתנות מאדם לאדם והמקרים שונים, יש לפנות לעורכי דין הוצאה לפועל המתמחים בתחום אשר יעניקו לכם את הפתרון המתאים עבורכם. לפרטים נוספים השאירו פרטים או צרו עמנו קשר. 

   

  האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.