Edit

דיני נזיקין

לכל שאלה או בקשה בנושא דיני נזיקין התקשרו 072-3304477 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף:

מחלקת הנזיקין במשרד אמינוב חייבי ושות' מתרכזת בתביעות הכוללות תביעות בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונות דרכים, תאונות עבודה, תביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי ותביעות אל מול חברות הביטוח השונות ועוד.

חשוב לזכור כי עורכי הדין העוסקים בתחום זה עוסקים בסיטואציות משפטיות הכרוכות במצב בו אדם ניזוק בגוף או ברכוש ותובע על כך פיצוי מן הצד הפוגע. מומחי משפט הנדרשים לסוגיות אלו ינסו לעמוד על שתי סוגיות עיקריות – האם גרימת הנזק אכן מוטלת על כתפיו של הפוגע לכאורה? ומהו הוא היקף הפיצוי המשקף את הנזק שנגרם.  לכאורה – סוגיה פשוטה, אולם בפועל הערכת הפיצויים והוכחת האחריות על הנזק היא מלאכה מסובכת, המושפעת מדינים, פסיקות שונות, ותקדימים משפטיים, הדורשת את טיפולו של מומחה בענייני דיני נזיקין.

תביעת דיני נזיקין מצריכה סיוע של עורך דין, המכיר את השטח, את התהליך ואת הנפשות הפועלות. עורך דין המתמחה בתביעות אלו, יסייע בכל הפרוצדורות וידאג לאינטרסים של הלקוח, עד לקבלת הפיצוי.

סוגי תאונות דרכים

ניתן לחלק את תאונות הדרכים לשלושה סוגים עיקריים:

תאונה בין שני כלי רכב
תאונה בין כלי רכב להולך רגל
תאונה בין כלי רכב לעצם נייח

חשוב לציין לעניין זה כי בתי המשפט הכירו אף במקרים בהם נפגע אדם מרכב חונה, בתאונה תוך כדי כניסה לרכב או יציאה ממנו ובפציעות הנגרמות במהלך טיפול ברכב, כתאונות דרכים. הבדיקה במקרים אלה נעשית על פי לשון החוק ותקדימי בית המשפט, אשר בחלק מן המקרים הם ברורים ובחלק מהם קיימת פסיקה שאינה חד משמעית.
לפיכך, חשוב לדעת כי גם במקרים שהאינטואיציה הראשונית שלנו אומרת כי אינם תאונות דרכים הכיר בית המשפט לא אחת כתאונות דרכים ולפיכך, יש לערוך בירור פרטני במקרי ספק אלה.

דרכי פעולה לאחר תאונת דרכים

היקלעות לתאונת דרכים אף פעם אינה נעימה, ובמקרים רבים מותירה אחריה פציעה, שגם אם היא לא תהיה גופנית ופיזית, וודאי תהיה כרוכה בשינוי מצב נפשי, מנטאלי או רגשי מסוים. אחד השינויים המידיים שחלים לאחר תאונת דרכים הוא השינוי ביכולת החשיבה הרציונאלית ובהעצמת הפן האמוציונאלי, דבר שגורם לנו להפסיק לחשוב בהיגיון ולבצע צעדים נכונים, כאלו שיאפשרו לנו להגיש תביעות עתידיות, לזכות בפיצויים המגיעים לנו ולהימנע מסיבוכים ביטוחיים ומשפטיים שלא היינו צריכים להיכנס אליהם אם רק היינו פועלים בצורה מושכלת, רגועה והגיונית בדקות שלאחר האירוע.

בין היתר, להלן נפרט דרכי פעולה הכרחיים:

קבלת פרטים מלאים מן הצד השני לרבות פרטי ביטוח
תיעוד הנזק שנגרם הן לכלי הרכב והן לגוף
קבלת טיפול רפואי בבית חולים –

לעיתים ישנן פגיעות אשר לא שמים לב אליהן בסמוך לתאונה ולעיתים מרגישים כאב ומתגלות הפגיעות רק לאחר מכן. על כן חשוב בסמוך לאחר התאונה לגשת לחדר המיון, להיבדק ולקבל טיפול רפואי.

קבלת אישור משטרה
בניית התיק הרפואי ושמירת המסמכים –

ברוב המקרים, נזקי גוף נוטים להתגבש רק כעבור חודשים רבים ולעיתים אפילו לאחר שנה מיום התאונה. לכן, על הנפגע לדאוג לקבל את כל הטיפולים הרפואיים הנחוצים במהלך התקופה הנ"ל, תוך שהוא פונה לרופאים המתאימים לפי תחום מומחיותם (אורטופד, נוירולוג וכו'), ומוודא שהם רושמים בתיקו הרפואי את כל תלונותיו והטיפולים שהוא מקבל.

על מנת שתקבלו פיצוי הולם מחברת הביטוח, יש לשמור כל מסמך ומסמך מיום התאונה ועד לקבלת הפיצוי הכספי לרבות צילומי רנטגן, אישורי מחלה, תיק פיזיותרפיה, מרשמי תרופות, הפניות לרופאים סיכומי מחלה, סיכומי אשפוז, קבלות על ביקורים בקופ"ח, קבלות על טיפולים אלטרנטיביים, קבלות נסיעה, קבלות חניונים וכו'.

הימנעות משיתוף פעולה עם החוקרים מטעם חב' הביטוח –

חברת הביטוח לא ששה לשלם ולהפריש לכם את המגיע לכם באופן אוטומטי וללא שאלות בגין תאונת דרכים. פעמים רבות תקבלו פנייה מחוקר הביטוח זמן קצר לאחר קרות התאונה, באופן רשמי או לא רשמי, שישאל אתכם שאלות לגבי התאונה, יתעניין במהלך האירועים ויבקש לדעת מה אתם מתכוונים לעשות בהמשך. חשוב לא לדבר על התאונה עם אף גורם שאינו גורם הקשור למשטרה או לאנשי הצוות הרפואי המטפלים בכם בבית החולים ובמהלך השיקום, וגם בני משפחתכם וקרוביכם לא צריכים לדון במקרה שלכם עם נציגי חברת הביטוח.

כפי שניתן ללמוד מהאמור לעיל, נושא תאונות הדרכים הנו נושא סבוך, בו נחבטים לא אחת בתי המשפט בכל הערכאות. לכן, בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי סמוך לאחר האירוע. יצוין, כי הטיפול המשפטי לקבלת הפיצוי המגיע לכם אינו מתחיל בהכרח מיד לאחר האירוע אלא כעבור זמן מה, אך חשוב לקבל ייעוץ וליווי משפטי צמוד, לשם קבלת הדרכה והכוונה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

מידע נוסף בנושא תחומים נוספים

דיני עבודה

מהם דיני עבודה? תחום דיני עבודה עוסק בעיקר במערכת החובות והזכויות של עובדים ומעבידים מכוח

קרא עוד »
הצלחות המשרד בנושא

כל הזכויות שמורות ל ” אמינוב חן ושות’ ” 2022©

לכל שאלה או בקשה השאירו פרטים